€ 100 to € 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Advanced Search

€ 100 to € 1,500,000

More Search Options
we found 0 results
Your search results

İspanyol Lüks Konut Piyasasının Odağı Barcelona’dan Madrid’e Kayıyor

Posted by Spainnova on 23 Eylül 2019
| 0

Madrid’in “nueve meses de invierno, tres meses de infierno” (dokuz ay kış, üç ay cehennem) diye bilinen sert ikliminin aksine daha ılıman olan Barselona, yıllardır yabancı gayrimenkul yatırımcılarını en çok çeken İspanya şehriydi. Geçtiğimiz Ekim ayında aldığı turist sayısı ile rekor kıran Madrid zengin mutfağı, canlı kültürel hayatı ve sahiplik ettiği çok sayıda ünlü futbol takımı ile Barselona’ya alternatif oluşturuyordu. Katalan bağımsızlık tartışmaları bütün gerginliği ile devam ederken yabancı yatırımcıyı Barselona’dan elini çekip Madrid’in Kuzeydoğu mahallelerine yönelmeye itti. Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’in araştırmasına göre Madrid gayrimenkul piyasasının tavan fiyatları %5.1’lik bir yıl içerisinde dünyanın en çok değer kazanan gayrimenkul pazarları arasında dokuzuncu oldu. Knight Frank temsilcisi Ana White, Madrid’in ekonomik ve politik istikrar arayan Latin Amerikalıların huzurla yaşamak için başlıca tercihleri olduğunu söylüyor. Dünyanın en büyük 500 şirketinden 21’inin ana merkezine ev sahipliği yapan Madrid, en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak itibarını sağlamlaştırıyor.

Four Seasons Oteller Zincirinin Madrid’deki Lüks Konut Projesi Piyasayı Kökten Değişirecek

Four Seasons şirketi kendi itibarlı markası altında Madrid’in en pahalı apartmanlarını inşa etmeye başladı. Şirketin İspanya’da ilk projesi olan bu apartmanların Madrid gayrimenkul piyasasını tamamen değiştirmesi ön görülüyor. 200 odalı lüks otele yukarıdan bakan 22 adet rezidans inşa edilecek. Apartman dairelerinin fiyatları 3.2 milyon € ile 10 milyon € arasında değer gösteriyor ve çoğu çoktan alıcılarını buldu bile. Projenin satış müdürü Belén Suárez de Lezo de Torres, ortalama 14,500 € olan apartmanlardaki metrekare fiyatının Madrid’in bu lüks yerleşim yerinin 8,000 € olan ortalamasını bile ciddi bir oranda geçtiğini ve Madrid’in lüks gayrimenkul piyasasını tekrar şekillendireceğini söylüyor. Satış müdürü, çoğunluğu İspanyol uyruklu da olsa bazı alıcıların Şangay’dan ve Dubai’den özel jetlerle geldiklerini anlatıyor. Alıcıların metrekare başına 1.20 € olan (ortalama bir daire için yıllık 23,400 €’ya tekabül ediyor) hizmet ücretini hiç önemsemeden kabul ettiklerini de ekliyor. Konutların sunduğu özel şoför, uşak ve alışveriş asistanı gibi isteğe bağlı ekstra personel hizmetleri yukarıdaki hizmet ücretini çok daha fazla arttırabiliyor.

Madrid’in Büyüyen Lüks Konut Piyasası Golden Visa Programına Başvurmak İsteyenlerden Büyük İlgi Görüyor

İspanya’nın Golden Visa Programından faydalanmak isteyen Meksika, Kolombiya ve Venezuelalı yatırımcıların Madrid’deki lüks konutlara olan talebi de gittikçe artıyor. Bölgeden bir konut alındığında sadece 500,000 € gayrimenkul yatırımı ile oturma izni sağlayan Golden Visa Programının şartları rahatlıkla hızlı yoldan sağlanmış oluyor ve pek çok Güney Amerikalı zengin bu fırsattan yararlanmak niyetinde. Başka bir Knight Frank temsilcisi Carlos Zamora, en çok talep gören lüks yaşam semtlerinin metrekare fiyatlarının 600 ile 800 € arasında değişiklik gösterdiği Retiro, Jerónimos, Castellana, Recoletos, Justicia ve Chamberi olduğunu bildiriyor. Madrid’in en aristokratik semtlerinden biri olan Recoletos’tan 250 metrekare yüzölçümlü bir ev satın almak 2.5-3 milyon €’ya karşılık geliyor. Güney Amerikalı yatırımcılara kıyasla 500,000-1,000,000 € arasında çok daha küçük bir bütçeye sahip çoğunlukla Fransız, İtalyan ve Alman olan Avrupalı alıcılar da taleplerin diğer yarısını oluşturuyor. Avrupa içinden gelen bu talebin temel sebebi Madrid’in Roma, Paris ve Londra’ya kıyasla daha uygun fiyatlarla Avrupa kültürü içerisinde lüks bir hayat sunuyor olması.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

  • Nova Group Holding

  • Nova Global Realty

    novaglobalrealty

  • Nova Group Tv

  • Advanced Search

    € 100 to € 1,500,000

    More Search Options

Compare Listings